Wina organiczne vs. konwencjonalne: czym się różnią?

Wina organiczne vs. konwencjonalne: czym się różnią?

Degustacja wina to zmysłowe doświadczenie, które łączy w sobie pasję, tradycję i naukę. Dla coraz większej grupy konsumentów, świadomych ekologicznie i poszukujących zdrowszych alternatyw, pojęcia win organicznych, ekologicznych i biodynamicznych zyskują na znaczeniu. Zastanawiasz się, co tak naprawdę odróżnia te wina od konwencjonalnych? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której wyjaśniamy różnice i wprowadzamy w świat odpowiedzialnego winiarstwa.

Wina naturalne – dbałość o środowisko

Wino naturalne to wynik starannego procesu produkcyjnego, dla którego priorytetem jest zrównoważona interakcja z ekosystemem. Na winnicach stosuje się naturalne metody uprawy, unikając syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Taka praktyka nie tylko pozytywnie wpływa na jakość wina, ale również chroni środowisko i poprawia zdrowie gleby.

Bardzo często wina naturalne znajdziemy w mniejszych winiarniach. Producenci win naturalnych znaczną część pracy wykonują ręcznie: zbiór winogron i wyciskanie. Do beczek trafia czysty moszcz winny, który następnie jest przetwarzany bez wykorzystywania pomocniczych substancji. Naturalne procesy fermentacji toczą się własnym rytmem, a producenci starają się maksymalnie ograniczyć ingerencję w nie. Wina naturalne to kwintesencja równowagi z naturą i poszanowania dla winiarskich tradycji.

Wartości dla konsumenta:

  • brak pozostałości pestycydów,
  • naturalny proces fermentacji,
  • silniejszy profil smakowy.

Wina organiczne/ekologiczne – w rytmie natury i z poszanowaniem norm prawnych

Wina ekologiczne, znane również jako wina organiczne, to produkty, które spełniają rygorystyczne normy certyfikacji ekologicznej. Producenci tych win muszą przestrzegać wytycznych dotyczących ekologicznych praktyk uprawy winorośli, zarządzania winnicą i procesu produkcji wina. Nazwa “bio” jest częściej stosowana w Niemczech, a “wino organiczne” jest bardziej rozpoznawalne w krajach anglosaskich – w praktyce mówimy o tym samym.

Aby móc posługiwać się certyfikatem “bio” producent musi spełnić szereg wymogów, które są ściśle kontrolowane przez uprawnione do tego organy. Producenci nie mogą stosować środków chemicznych ani wspierać wzrostu krzewów za pomocą metod GMO. Zabroniona jest również  ingerencja w strukturę chemiczną wina przy pomocy większości środków służących wzmacnianiu smaku, zapachu, klarowaniu i stabilizacji win konwencjonalnych. W przeciwieństwie do win naturalnych, wina organiczne mogą zawierać dodane drożdże i siarkę, jednak normy jakościowe  i ilościowe są precyzyjnie określone i niższe niż przy produkcji konwencjonalnej.

Najważniejsze cechy:

  • certyfikacja ekologiczna, której uzyskanie to wieloletni proces,
  • zrównoważone praktyki uprawy winorośli poddawane kontrolom,
  • pełna przejrzystość procesu produkcyjnego.

Wina biodynamiczne – filozofia świadomego winiarstwa

Wino biodynamiczne to odzwierciedlenie holistycznego podejścia do winiarstwa. Opiera się na filozofii biodynamicznej, która traktuje winnice jako zintegrowane, żywe organizmy i wykorzystuje kalendarze siewu i zbiorów. Wina te są produkowane z minimalnym użyciem siarki, a harmonia z przyrodą jest esencją wszystkich decyzji podjętych przez winiarza. Tradycja produkcji sięga  XIX wieku, kiedy to Rudolf Steiner,  filozof i przyrodnik stworzył podwaliny biodynamicznego rolnictwa. W czerwcu bieżącego roku, minie dokładnie 100 lat od chwili gdy w Kobierzycach pod Wrocławiem wygłosił pierwszy cykl wykładów dla rolników.

Wina z winogron uprawianych w myśl tej filozofii muszą być zgodne ze znacznie bardziej surowymi normami niż ekologiczne.

Co wyróżnia wino biodynamiczne:

  • holistyczne podejście do winiarstwa,
  • zgodność z cyklami natury i kalendarzem biodynamicznym,
  • zminimalizowane użycie dodatków i konserwantów, (dopuszczalny tylko rodzaj glinki-bentonit i minimalny dodatek SO2.)
  • wzmacnianie odporności krzewów zamiast stosowania chemicznych środków ochrony.

Wina organiczne a konwencjonalne

Przeciwwagą dla win organicznych są wina konwencjonalne, produkowane z użyciem nowoczesnych technik agrotechnicznych z wykorzystaniem chemicznych środków ochrony roślin. Chociaż procesy te są efektywne z punktu widzenia skalowania upraw i obniżania kosztów, niosą za sobą pytania o wpływ na środowisko i zdrowie. Zwłaszcza, że uprawy winorośli są jednymi z najbardziej schemizowanych upraw na świecie.

Kontrasty:

  • wino naturalne, biodynamiczne, organiczne – czyste, bez środków syntetycznych,
  • wino konwencjonalne – możliwość występowania pozostałości pestycydów.

Gdzie kupić wino naturalne, biodynamiczne i organiczne?

W Polsce wina pochodzące ze zrównoważonych produkcji wciąż są niszowe, wzbudzają jednak coraz większe zainteresowanie – i to nie tylko wśród wykwalifikowanych enologów! Poszukując wyjątkowych smaków, koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego UlicaWina.pl – znajdziesz tu bogatą ofertę win ekologicznych. O selekcję zadbała Agnieszka Rousseau, enolog, która na swoim koncie ma lata doświadczeń i znajomości z wybitnymi francuskimi winiarzami. W naszej winiarni coś dla siebie znajdą wszyscy, którzy szukają prawdziwych pereł wśród win.

Wina pochodzą z małych, rodzinnych winiarni, ponieważ chcieliśmy, aby każdy producent miał kontrolę nad wszystkimi etapami produkcji – od sadzenia krzewów, aż po sprzedaż gotowych win. Dzięki temu doskonale wiemy, jak wyjątkowe smaki zostały zamknięte w każdej butelce.

Dlaczego warto spróbować win organicznych?

Wybierając wino organiczne, kierujemy się nie tylko smakiem, ale również wartościami. Popieramy metody uprawy przyjazne dla planety i stawiamy na produkty, które nie zawierają niszczących dla naszego zdrowia substancji chemicznych. Ten wybór oddziałuje zarówno na kubki smakowe, jak i jest bliższy sercu wszystkim miłośnikom natury i zdrowszego stylu życia.

Korzyści:

  • brak ryzyka związanego ze spożywaniem pozostałości środków ochrony roślin
  • wsparcie dla zrównoważonego rolnictwa,
  • mniejszy ślad węglowy.

Wybierając między winami organicznymi, ekologicznymi, biodynamicznymi a konwencjonalnymi, warto pamiętać, że każda z tych decyzji niesie za sobą konsekwencje – zarówno dla nas, konsumentów, jak i dla natury. Starannie wyselekcjonowane wino organiczne to nie tylko wyraz troski o środowisko, ale i gwarancja wyjątkowych doświadczeń kulinarnych. Niech ten przewodnik będzie inspiracją do eksplorowania świata win szlachetnych i pełnych smaku, które powstają w zgodzie z przyrodą.